Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

W niedzielę 17 listopada 2019 r. przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W całym kraju w ramach kampanii #ChodziOżycie zaapelowaliśmy do władz miejskich o pilną poprawę infrastruktury drogowej.

#ChodziOżycie to ogólnopolska koalicja na rzecz bezpieczeństwa na polskich drogach, powołana oddolnie przez ruchy miejskie z kilkunastu polskich miast, zrzeszone m.in. w Federacji Piesza Polska. Jej celem jest zwrócenie uwagi na tragiczne statystyki na polskich drogach, szczególnie te dotyczące śmierci pieszych na pasach.

We wrześniu br. członkowie koalicji złożyli pisma do wszystkich 16 wojewodów jako reprezentantów rządu w terenie, z wnioskiem o pilne podjęcie prac nad zmianami w prawie na rzecz bezpieczeństwa. Są już pierwsze deklaracje zmian ze strony premiera i parlamentarzystów.

Teraz apel kierowany jest przedstawicieli samorządów miejskich. To od lokalnych władz zależą decyzje o przebudowie niebezpiecznej infrastruktury na konkretnych ulicach.

W niedzielę 17 listopada w kilkudziesięciu miastach w Polsce, przedstawiciele koalicji #Chodzi Ożycie uczcili Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych i zaapelowali do samorządowców o realne i pilne działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach.

Dzień Pamięci / World Day of Remembrance został zapoczątkowany w 1993 roku w Wielkiej Brytanii i jest obchodzony corocznie w trzecią niedzielę listopada, a od 2005 roku odbywa się pod patronatem ONZ.

W ramach akcji przed urzędami miast zapłonęły znicze ustawione w kształt cyfry 8 – tyle bowiem osób ginie dziennie na polskich drogach.