Podsumowanie działań Stowarzyszenia w 2021 roku

Oto co udało nam się osiągnąć w 2021 roku! Zapraszamy na krótkie podsumowanie kolejnego roku naszej działalności.

Styczeń

 • napisaliśmy PISMO w sprawie bezpiecznego przejścia pieszych na ulicy Wojska Polskiego przy bramie „Zachemu” – ZDMiKP odpowiedział pozytywnie na nasz wniosek i oczekiwane pobocze zostało wyznaczone
 • zgłosiliśmy uwagi do miejscowego planu zagospodarowania Ryńskiego-Fordońska [LINK]
 • wzięliśmy udział w konsultacjach społecznych dotyczących 4 ulic gruntowych (Pszczelna, Kogucia, Sowia, Strusia) [LINK]
 • 20 stycznia odbyło się Walne Zebranie Członków i Członkiń naszego stowarzyszenia, na którym wybrano zarząd kadencji 2021-2023 w składzie: Paweł Górny, Paweł Piątkowski, Marzena Błaszczyk

Luty

 • zima zaskoczyła drogowców i jak co roku alarmowaliśmy w sprawie nieodśnieżonych chodników, przystanków i ścieżek rowerowych
 • został opublikowany raport NIK o bezpieczeństwie na drogach w kujawsko-pomorskim, dużo napisano także o Bydgoszczy [LINK]
 • zainicjowaliśmy i podpisaliśmy się razem z 20 organizacjami pod protestem przeciwko wyburzeniu kamienic na rogu Gdańskiej i Chodkiewicza, razem z mieszkańcami, przedstawicielami Rady Osiedla oraz innych organizacji zorganizowaliśmy 18 lutego konferencję prasową w tej sprawie
 • przedstawiliśmy nasze uwagi w konsultacjach nowych tras tramwajowych [LINK]

Marzec

 • w ramach współpracy z Obserwatorium Polityki Miejskiej przygotowaliśmy zestawienie standardów kształtowania przyjaznych przestrzeni publicznych w polskich miastach – TUTAJ
 • braliśmy udział w konsultacjach społecznych dotyczących 9 ulic gruntowych (Bortnowskiego, Gościeradzka, Gradowa, Odrzańska, Platynowa, Podhalańska, Rajdowa, Wejherowska, Wycieczkowa) [LINK]

Kwiecień

 • przedstawiliśmy koncepcję Nowego Parku zamiast ul. Nowomazowieckiej – nasze argumenty znalazły się w cyklu tekstów:
 1. Nowy Park zamiast Nowomazowieckiej – Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy
 2. Nowomazowiecka po raz drugi czyli zagospodarowanie wnętrza kwartału i kwestia autobusów
 3. Nowomazowiecka czyli “przewietrzanie” spalinami i “ograniczanie ruchu” przez powiększanie przepustowości
 • 17 kwietnia zadebiutowały w miejskiej wypożyczalni rowery cargo – miasto kupiło je realizując projekt z BBO zgłoszony przez naszego członka Łukasza Krygera. Rowery przetestowali mieszkańcy, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz najmłodsi

Maj

Czerwiec

 • w związku z budową parkingu Park & Ride na ul. Grudziądzkiej na 550 miejsc, stowarzyszenie zwróciło się do prezydenta miasta z propozycją kolejnych etapów uporządkowania miejsc parkingowych w centrum miasta i przeniesienia ok. 200 miejsc [PISMO]
 • na VII Kongresie Ruchów Miejskich w Lublinie przewodniczący stowarzyszenia Paweł Górny został wybrany do zarządu ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich

Lipiec

 • 27 lipca odbyliśmy coroczny miejski spacer badawczy z zastępcą prezydenta miasta Mirosławem Kozłowiczem, tym razem głównie w granicach planowanego Parku Kulturowego [PISMO]
 • skierowaliśmy do prezydenta Bydgoszczy uwagi do aktualizacji projektu rowerowego w ciągu ulic od Krasińskiego do Skłodowskiej-Curie, proponując utworzenie na ulicy Krasińskiego jednego pasa ruchu drogowego oraz kontrapasa i pasa rowerowego [PISMO]
 • braliśmy udział w konsultacjach społecznych dotyczących 3 ulic gruntowych na Opławcu i Łęgnowie (Kudowska, Krynicka, Przyłubska) [LINK]
 • otrzymaliśmy nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za projekt “Bezpieczne chodniki, bezpieczni piesi” w XIV edycji konkursu “Rodzynki z pozarządówki” – końcowy raport ekspertów z oceną bezpieczeństwa i rekomendacjami działań został przedstawiony władzom miasta Bydgoszczy oraz jest dostępny TUTAJ

Sierpień

 • braliśmy udział w konsultacjach społecznych nowego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”, proponując sporo pro-pieszych zmian i rezygnację z wielu wyburzeń kamienic – SZCZEGÓŁY

Wrzesień

 • Stowarzyszenie zostało Partnerem wydania albumu “Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia” autorstwa naszej członkini Ani Perlik-Piątkowskiej
 • Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021 – wystawiliśmy się z naszym stoiskiem promocyjnym i przywoziliśmy miejskimi rowerami cargo drzewka Fundacji Immobile

Październik

 • zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Janem Mencwelem, autorem popularnej książki “Betonoza”, które – według słów autora – przyciągnęło największość publiczność w 2021 roku. W spotkaniu uczestniczyli m.in. radni Rady Miasta Bydgoszczy, radni osiedlowi, dyrektor MPU, aktywni lokalni społecznicy oraz ok. 100 mieszkańców. Podczas prezentacji ogłoszono wyniki Konkursu “Bydgoskie Drzewo Roku” zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia MODrzew
 • zebraliśmy kilkanaście organizacji i społeczników w obronie Pomnika Tysiąclecia, zagrożonego wyburzeniem poprzez wieloletnie zaniedbania ze strony właściciela tj. miasta Bydgoszczy
 • w związku z przedstawionymi przez władze miasta podwyżkami biletów komunikacji miejskiej złożyliśmy propozycję obniżki ceny biletu miesięcznego wraz z wprowadzeniem “karty mieszkańca” dla osób płacących podatki w Bydgoszczy
 • powstał raport “Zależni od samochodu” wydany przez Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki, w którym znalazł się artykuł Tomasza Toszy i Pawła Górnego (opublikowany również na portalu Onet.pl) [RAPORT]
 • kamienice na Gdańskiej/Chodkiewicza obronione! – władze miasta po konsultacjach społecznych wycofały się z planów ich wyburzenia
 • braliśmy udział w konsultacjach społecznych Planu Mobilności SUMP dla obszaru Metropolii Bydgoskiej [FB]

Listopad

 • “Zielona Interwencja” przy SP31 na ul. Karłowicza, wspólnie ze Stowarzyszeniem MODrzew, w ramach miejskiego projektu “Bez Lipy!”

Grudzień

 • w konsultacjach społecznych dotyczących przebudowy ul. Nakielskiej rekomendowaliśmy, wspólnie ze Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju transportu publicznego, wybór Modelu nr 2 z wydzielonymi trambuspasami przeznaczonymi wyłącznie dla komunikacji publicznej [SZCZEGÓŁY]
 • 13 grudnia, akurat w rocznicę stanu wojennego, braliśmy udział w Sejmie w spotkaniu organizacji pozarządowych w ramach Akademii Instytutu Spraw Obywatelskich, gdzie wśród głównych tematów poruszono wykluczenie transportowe i bezpieczeństwo w ruchu drogowym [FB]
 • zakończyła się realizacja naszego projektu BBO 2020/2021 na ul. Niemcewicza – foto PRZED/PO:
 • promujemy projekty BBO 2021/2022 zgłoszone przez naszych członków – Daniela Kaszubowskiego i Patryka Konsorskiego (poniżej propozycja zielonych zmian na ul. Podgórnej)
 • rok zaczął się i kończy – ku zaskoczeniu drogowców – zimą i tymi samymi problemami pieszych i rowerzystów: FOTO

Rok 2021 zamykamy następującymi liczbami:

 • 1500 osób śledzących nasz profil na Facebooku
 • 165 wzmianek w lokalnych mediach
 • ok. 30 posiedzeń ciał doradczych prezydenta Bydgoszczy i innych spotkań z władzami miasta
 • 16 członków i członkiń naszego Stowarzyszenia:

Podoba Ci się nasza działalność?

Możesz nam pomóc na wiele sposobów:

 • opowiedz o nas swoim znajomym,
 • polub naszą stronę na Facebooku i zaproś także znajomych,
 • wesprzyj nasze działania swoją cegiełką,
 • dołącz do Stowarzyszenia i razem z nami zmieniaj Bydgoszcz.