Za nami konferencja popularnonaukowa “Wszyscy jesteśmy pieszymi. Znaczenie pieszych w życiu miasta”

29 maja 2015r. w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza odbyła się konferencja popularnonaukowa “Wszyscy jesteśmy pieszymi. Znaczenie pieszych w życiu miasta”. Konferencja, którą zorganizowało Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy była oficjalnym rozpoczęciem projektu “Wszyscy jesteśmy pieszymi”. Na wydarzenie zaprosiliśmy przedstawicieli władz miasta, rad osiedli, dyrekcje szkół podstawowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także wszystkich bydgoszczan.

Konferencja rozpoczęła się od prezentacji idei projektu oraz przedstawienia jednego z najważniejszych powodów, dla którego realizujemy ten projekt – zapewnienia możliwości bezpiecznego dochodzenia dzieci do szkół.

Na konferencję zaprosiliśmy ekspertów z dziedziny zrównoważonego transportu. Pierwszą prezentację przedstawił Pan Maciej Sulmicki – warszawski Społeczny Rzecznik Niezmotoryzowanych, Prezes Stowarzyszenia Zielone Mazowsze. Opowiedział w jaki sposób projektować skrzyżowania, które ułatwiają przechodzenie pieszym oraz poprawiają bezpieczeństwo ruchu samochodowego, jak powinny być projektowane chodniki, przystanki komunikacji miejskiej, jak pogodzić często sprzeczne interesy pieszych i prowadzących pojazdy.

Następnie głos zabrał Pan podinspektor Sławomir Szymański, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy, który opowiedział o głównych przyczynach wypadków z udziałem pieszych, przedstawił statystyki wypadków w naszym mieście, wskazał najbardziej niebezpieczne ulice, a także opowiedział o prowadzonych przez Policję działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych – m.in. akcjach “Bezpieczna droga do szkoły” oraz “Senior w ruchu drogowym”.

Kolejnym prelegentem był Pan Jacek Grunt-Mejer – psycholog transportu, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego, doktorant na wydziale psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem jego wystąpienia było bezpieczeństwo dróg wokół szkół. Opisał on podstawowe problemy infrastruktury pieszych, wraz ze sprawdzonymi sposobami poprawy bezpieczeństwa.

Ostatnie wystąpienie przygotował Pan Michał Dobrzański – ekspert zrównoważonego transportu Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem jego wystąpienia był komfort pieszego – czym jest, jak go osiągnąć oraz jak o niego dbać.

Mamy nadzieję, że konferencja spotkała się z dobrym przyjęciem ze strony uczestników, a nowoczesne, świeże spojrzenie zaproszonych ekspertów pozwoli nam szerzej spojrzeć na codzienne problemy naszego miasta i jego mieszkańców. Zachęcamy do dalszej dyskusji o problematyce ruchu pieszego oraz do współpracy przy realizacji projektu “Wszyscy jesteśmy pieszymi”.