„Wpuszczeni w korek” i “Miasto w ruchu” wraz z prelekcją [VIDEO]

Zapraszamy na filmy „Wpuszczeni w korek” i „Miasto w ruchu” – czyli o tym jak samochody zmieniły kształt Ameryki: wtorek 19 listopada 2019 r. godz. 18:00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury.

„Wpuszczeni w korek” (ang. „Taken For a Ride”) to film dokumentalny z 1996 roku ukazujący historię zniszczenia sieci tramwajowych w dużych miastach USA i związanych z tym konsekwencji społeczno-gospodarczych. Strategia lobby autostradowego była genialnie prosta – zniszczenie transportu publicznego przełoży się na wzrost liczby sprzedawanych samochodów. Kiepski transport publiczny to więcej samochodów osobowych, więcej samochodów to więcej korków, więcej korków to konieczność budowania nowych dróg, nowe drogi ułatwiają poruszanie się nowych aut, które z kolei generują nowe korki… Koło zysków obraca się samo. (opis: inspro.org.pl)

Wpuszczeni w korek” to historia o tym jak doszło do tego co jest obecnie: dlaczego tkwienie w korku zdaje się być czymś naturalnym, dlaczego amerykański transport publiczny jest najgorszy w uprzemysłowionym świecie i dlaczego autostrady tną serca naszych miast. To historia o tym jak samochód i lobby autostradowe zmieniło kształt Ameryki” (cyt. z filmu).

„Miasto w ruchu” (ang. „Contested Streets: Breaking New York City Gridlock”) opowiada historię ulic Nowego Jorku od czasów przed ekspansji samochodu do teraźniejszości. Wyjaśnia, w jaki sposób to miasto – niegdyś posiadające najlepiej rozwinięty transport publiczny w Stanach Zjednoczonych – powoli rezygnowało z niego na rzecz motoryzacji. Przedstawia jak pierwotna wielowymiarowa koncepcja ulicy jako przestrzeni publicznej ustępowała przekształcaniu jej w wyludnioną arterię z niekończącymi się sznurami samochodów.

Film porównuje sytuację Nowego Jorku do Londynu, Paryża i Kopenhagi, które dzięki ograniczeniom indywidualnej motoryzacji zyskują lepszą jakość powietrza, zmniejszenie hałasu i rozwój społecznych handlowych i rekreacyjnych funkcji przestrzeni publicznej. (opis: urbnews.pl/wydarzenia)

Pokaz poprzedzi prelekcja Rafała Górskiego, prezesa Instytutu Spraw Obywatelskich, rozpowszechniającego od 1998 roku polskie wersje obu filmów w ramach kampanii obywatelskiej „Tiry na tory”. Instytut jest organizacją społeczną niezależną od partii politycznych, której misją jest rozwijanie, kształtowanie i promowanie postaw obywatelskich, a marzeniem jest Polska jako kraj „szczęśliwych obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za swoją rodzinę, dom, ulicę, miasto i państwo”. Kampanie Instytutu Spraw Obywatelskich to m.in. Tiry na tory, Centrum Wspierania Rad Pracowników, Obywatele Decydują.

Zapraszamy we wtorek 19 listopada 2019 r. o godz. 18:00 w Salonie Hoffman w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Plac Kościeleckich 6 w Bydgoszczy.
Wstęp wolny!
Szczegóły w wydarzeniu Facebook

Organizatorzy wydarzenia:
Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Bydgoszcz

Partnerzy wydarzenia:
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury
Instytut Spraw Obywatelskich

 

Fotorelacja:

 

Tegoroczne wydarzenie to druga odsłona współpracy Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych, SARP O/Bydgoszcz i KPCK. Rok temu, w listopadzie 2018 r., zorganizowaliśmy wspólnie pokaz filmu „Obywatelka Jane. Walka o miasto”. Zaprezentowaliśmy dokument o dokonaniach Jane Jacobs, uznanej za najbardziej wpływową osobę w historii urbanistyki XX wieku. Wykład wprowadzający do filmu wygłosił urbanista Paweł Jaworski, autor eksperymentalnego projektu Żywa Ulica / Livable Street.