Europejski Dzień Bez Samochodu 2019

Jak co roku zaangażowaliśmy się w akcje związane z Europejskim Dniem Bez Samochodu, który jest finałem corocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

W dniu 16 września 2019 roku – na początek Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, którego tegorocznym hasłem we wszystkich krajach członkowskich jest „Chodź z nami!” – zainicjowaliśmy w ramach ogólnokrajowej Federacji Piesza Polska kampanię na rzecz bezpieczeństwa pieszych #Chodzi o Życie.

Kilkanaście organizacji pozarządowych i ruchów miejskich wystosowało jednocześnie pismo do wojewodów w całym kraju, jako przedstawicieli rządu w terenie, o poparcie działań dla wprowadzenia 4 postulatów:

  1. pierwszeństwo dla pieszych mających zamiar wejść na przejście,
  2. podwyższenie mandatów za wykroczenia drogowe plus ich stała waloryzacja oraz powiązanie stawki OC z liczbą i rodzajem wykroczeń,
  3. obniżenie limitu prędkości do 50 km/h w nocy w obszarze zabudowanym,
  4. prawdziwa egzekucja przepisów – wzrost liczby działających fotoradarów do co najmniej 2000 i co najmniej 300 odcinkowych pomiarów prędkości.

Szczegóły akcji: https://bydgoskiruchmiejski.pl/chodziozycie/

Naszą akcję zgłosiliśmy jako wydarzenie w European Mobility Week:

A nationwide letter calling to change the law sent to the local representatives of government in all 16 districts in Poland: Bialystok, Bydgoszcz, Gdansk, Gorzow, Katowice, Kielce, Krakow, Lublin, Lodz, Olsztyn, Opole, Poznan, Rzeszow, Szczecin, Warszawa, Wroclaw

http://mobilityweek.eu/registered-actions/?country=PL&action_uid=TnTai02F

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019 zakończył się w niedzielę 22 września obchodami Dnia Bez Samochodu. Była to do tej pory najbardziej udana edycja kampanii – ponad 3000 miast wzięło udział w ETZT, dodatkowo podmioty z 55 państw z całego świata z zarejestrowały 1015 Mobility Actions. Jeżeli chodzi o udział polskich podmiotów, to także pobity został dotychczasowy rekord – 51 zarejestrowanych działań promujących zrównoważony transport pod hasłem ETZT.

W dniu 21 września 2019 roku wzięliśmy udział w bydgoskich obchodach Europejskiego Dnia Bez Samochodu, które zostały zorganizowane w formie prezentacji zabytkowych autobusów przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy we współpracy z bydgoskimi przewoźnikami i innymi organizacjami.

Opis wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2390836927679774/