Bydgoszczanie na „zebrach” będą lepiej widoczni

LISTA przejść doświetlonych w ramach II etapu w 2019 r. – ze strony Urzędu Miasta Bydgoszczy

Artykuł ze strony Urzędu Miasta Bydgoszczy
https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/bydgoszczanie-na-zebrach-beda-lepiej-widoczni/
opublikowano 2019-08-29:

Wybraliśmy wykonawcę dużego pakietu zadań związanych z poprawą bezpieczeństwa pieszych na kolejnych przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach. Doświetlenie następnych 21 „zebr” pochłonie blisko milion złotych.

Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. Inwestycje związane z doświetleniem przejść  są planowane w następujących lokalizacjach:

 1. ul. Wały Jagiellońskie na wysokości posesji nr 12
 2. ul. Nakielska / ul. Chłopickiego
 3. ul. Jagiellońska / ul. Piotrowskiego
 4. ul. Fordońska / Zakłady Zbożowe
 5. ul. Fordońska / ul. Magazynowa
 6. ul. Szubińska / ul. Łabiszyńska
 7. ul. Szubińska na wysokości posesji 101 (Klub Logistyk)
 8. al. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego / ul. Sandomierska
 9. ul. Kamienna / ul. Bałtycka
 10. ul. Fordońska / ul. Gajowa
 11. ul. Kamienna / ul. Gajowa
 12. ul. Nakielska / ul. Słoneczna
 13. al. Mickiewicza / ul. 20 Stycznia 1920 r.
 14. ul. Markwarta na wysokości posesji nr 7
 15. ul. Królowej Jadwigi / ul. Łokietka
 16. ul. Toruńska / ul. Żupy (pod Trasą Uniwersytecką)
 17. ul. Pelplińska / ul. GOPR-u
 18. ul. Szpitalna / ul. Zdrowotna
 19. ul. Kamienna / ul. Inwalidów
 20. ul. Twardzickiego / ul. Przybory
 21. ul. Andersa / ul. Brzechwy (przy wiadukcie)

ZDMiKP wybrał już wykonawcę zadania i przygotowuje się do podpisania umowy.  Zadanie zrealizujemy w systemie zaprojektuj i wybuduj. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Elperia, która wyceniła wartość podstawowego zamówienia na kwotę 948 tysięcy złotych i zaoferowała 5-letnią gwarancję.  Zależy nam na sfinalizowaniu prac w ciągu około 3 miesięcy od podpisania umowy. Zakładamy jednocześnie możliwość rozszerzenia zadania o kolejne lokalizacje.

Część zadań uruchomiliśmy już wiosną w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Dzięki temu programowi piesi są  lepiej widoczni na skrzyżowaniach ul. Pelplińskiej z Derdowskiego, Galla Anonima i Jarużyńską.

Pierwszy etap gotowy

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w ubiegłym roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie ZDMiKP opracował  listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. 13 zostało zrealizowanych w ubiegłym roku. Przedsięwzięcie zostało skonsultowane m.in. ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych.

Jak to działa?

Przejścia są wyposażane w zestaw specjalistycznych lamp dobieranych indywidualnie dla konkretnej lokalizacji. Oświetlenie wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia przejść dla pieszych. Sprawia ono, że samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest zawsze przedstawiany jako jasny element na ciemniejszym tle.