Europejski Dzień Bez Samochodu na ul. Focha [relacja]

W ramach bydgoskich obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu w dniu 22 września 2017 r., przygotowanych przez Urząd Miasta, zorganizowaliśmy happening w postaci tymczasowego przejścia dla pieszych.

O szczegółach pisaliśmy tutaj: Europejski Dzień Bez Samochodu na ul. Focha

Nowa trasa piesza wiodła od ul. Dworcowej, przez ul. Warmińskiego, nasze przejście do kładki pod Operą Nova na Wyspę Młyńską, gdzie miały miejsce główne atrakcje Dnia Bez Samochodu.

Zorganizowanie przejścia wymagało zaangażowania i współpracy wielu instytucji. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej musiał wyznaczyć tymczasową organizację ruchu i przedstawić ją Policji oraz zapewnić właściwe i zgodne z przepisami wykonanie oznakowania poziomego i pionowego. Zmiana organizacji ruchu zaczęła się już poprzedzającej nocy, kiedy wykonano pasy na jezdni i przygotowano znaki pionowe. Wytyczenie przejścia zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagało tymczasowego zwężenia jezdni do dwóch pasów ruchu i ograniczenia prędkości pojazdów. Całe oznakowanie zostało zdemontowane kolejnej nocy.Przejście zostało otwarte w piątek o godz. 12:00. Funkcjonowanie przejścia zostało dodatkowo zabezpieczone przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji. Ponadto po obu stronach przejścia obecni byli do pomocy wolontariusze.

Przez ok. 40 minut funkcjonowania przejścia skorzystało z niego mniej więcej 30 osób, mimo iż akcja odbyła w postaci szybkiego happeningu i nie była szeroko rozreklamowana. Pomimo wystąpienia pewnych utrudnień dla kierowców, którzy mogli nie być świadomi tymczasowej organizacji ruchu, pokazuje to potencjał ruchu pieszego w tym miejscu i potrzebę wyznaczenia przejścia na stałe. Ułatwi to w przyszłości dojście do punktów handlowych i usługowych na ul. Dworcowej i Warmińskiego, do atrakcji na Wyspie Młyńskiej i przy Operze Nova, jak również na przystanek tramwajowy na Placu Teatralnym, a dla kierowców ułatwi wyjazd pojazdów z ul. Warmińskiego. Wydarzenie odbyło się pod egidą akcji „Żywa Ulica”, stworzonej przez Fundację Napraw Sobie Miasto. 

W dniu wydarzenia Zastępca Prezydenta Bydgoszczy p. Mirosław Kozłowicz poinformował nas, że zlecił Zarządowi Dróg Miejskich przygotowanie odpowiedniej analizy wykonania przejścia, bliżej skrzyżowania z ul. Warmińskiego, z sygnalizacją świetlną skoordynowaną ze światłami przy Savoyu i przy Operze, oraz oczywiście już przez wszystkie pasy ruchu na ul. Focha.

W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować za włożoną pracę, zaangażowanie i poświęcony czas:

Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy

Zarządowi Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

Wydziałowi Zintegrowanego Rozwoju Urzędu Miasta Bydgoszczy

Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju transportu publicznego