Do szkoły tylko autobusem. Pieszo się nie da!

Stowarzyszenie otrzymało od rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 66 niepokojącą wiadomość, dotyczącą dojeżdżania uczniów z osiedla Eskulapa do szkoły. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie.

Odległość z osiedla Eskulapa do SP66 przy ulicy Berlinga nie przekracza 3 km, w związku z tym szkoła nie zapewnia uczniom dojazdu do szkoły. Uczniowie są więc podwożeni przez rodziców samochodem, jadą autobusem linii 73, lub idą pieszo. Sprawdziliśmy zatem możliwości dojazdu i dojścia pieszego.

Pieszo?

Ulica Eskulapa to prawdziwa zmora kierowców i pieszych. Wąska, “wiejska” ulica o bardzo złej jakości nawierzchni, bardzo duży ruch samochodów i nikłe pobocza sprawiają, że piesza podróż tą ulicą jest co najmniej niewygodna i często niebezpieczna. Podczas naszej wizji lokalnej pobocze w wielu miejscach było zajęte przez parkujące samochody – w efekcie musieliśmy iść po jezdni – bardzo ruchliwej także poza godzinami szczytu.

Na ulicy znajdują się także 3 przystanki komunikacji miejskiej. Niestety dojście na każdy z nich odbywa się wyłącznie wydeptanymi ścieżkami, poboczem, lub jezdnią.

Pozostaje więc komunikacja miejska!

Linia autobusowa 73 wydaje się być dogodnym sposobem dojazdu do szkoły podstawowej nr 66. Niestety problemem jest rozkład jazdy, który nie jest dostosowany do potrzeb uczniów tej szkoły.

Linia 73 kursuje z niską częstotliwością, przez co uczniowie mają rano trudności z dotarciem do szkoły. Przykładowo:

  • autobus przyjeżdża na przystanek Korfantego/Prejsa o 7:59 (minutę przed rozpoczęciem lekcji),
  • kolejny kurs przyjeżdża na ww. przystanek o godzinie 8:59 – już po rozpoczęciu drugiej godziny lekcyjnej.

W tej sytuacji uczeń musi przyjechać godzinę wcześniej do szkoły lub zrezygnować z komunikacji publicznej. O korektę rozkładu jazdy w połowie roku zabiegała Rada Rodziców. W październiku na prośbę rodziców uczniów szkoły Stowarzyszenie także wysłało prośbę o korektę rozkładów jazdy linii 73. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że nowy rozkład jazdy, który będzie obowiązywał od stycznia będzie lepiej dopasowany do potrzeb dzieci z osiedla Eskulapa.

Zapraszamy do zapoznania się z całą treścią propozycji Stowarzyszenia oraz odpowiedzi ZDMiKP [icon name=”icon-link-ext”]