Oto społeczna propozycja dostosowania Ronda Jagiellonów dla wszystkich potrzebujących!

Prawdziwa dostępność Ronda Jagiellonów może mieć miejsce tylko z przejściem dla pieszych! Jesteśmy przekonani, że miasto traktując równo swoich mieszkańców, rozwiąże problemy sprzed lat i ucywilizuje tę okolicę. Nasza propozycja w sprawie Ronda Jagiellonów wygląda tak:
Rondo Jagiellonów - propozycja BRM
🚶‍♀️ przejście dla pieszych przez ulicę Jagiellońską na końcu przystanków tramwajowych
🚲 przejazd rowerowy przy przejściu dla pieszych, łączący okoliczną infrastrukturę rowerową

🚍 zatoka autobusowa wystarczająca dla autobusów nocnych

Usytuowanie przejścia na samym końcu peronów ma wiele plusów:

✅ osoby o ograniczonej mobilności będą mogły przekroczyć jezdnię w bezpieczniejszym miejscu przez 2 pasy ruchu, w oddaleniu od ronda
✅ łatwiej i szybciej będzie dojść z przystanków w stronę Śródmieścia i Starego Portu, do poczty, urzędów i szkół
✅ oddalenie od ronda nie będzie wpływało negatywnie na ruch aut, samochody nie będą blokować ronda w oczekiwaniu aż przejdą piesi
✅ w zależności od potrzeb, przejście i przejazd mogą być z sygnalizacją lub bez
✅ powstanie rezerwowe dojście na tramwaj w przypadku awarii wind
✅ umożliwienie przekroczenia rowerem okolic ronda w relacji północ-południe
✅ przedłużenie pasów rowerowych wokół ronda

✅ wprowadzenie drogi rowerowej umożliwiającej dojazd do infrastruktury na ul. Konarskiego oraz budynków UKW i Collegium Medicum UMK

Dodatkowe przejścia, obok podziemnych, robią już wszystkie duże miasta: Warszawa (Rondo Dmowskiego), Gdańsk (Dworzec Główny) czy Wrocław (Świdnicka). Czas również na Bydgoszcz!

Przykłady miast, które tworzą przejścia dla pieszych w miejscach, w których są już tunele, schody czy windy można mnożyć.Przejścia dla pieszych są często szybsze, ale i bardziej niezawodne niż windy. Z kolei ze schodów nie każdy może korzystać. Czas zrozumieć, że piesi czy rowerzyści nie powinni być już traktowani drugorzędnie.

Czy nasze miasto rozwiąże problemy, które powstały kilkadziesiąt lat temu czy je utrwali?
Czy potraktuje swoich mieszkańców równo, nie spychając na łaskę i niełaskę wind osób niepełnosprawnych, starszych czy matek z dziećmi?

My jesteśmy przekonani, że miasto traktując równo swoich mieszkańców, rozwiąże problemy sprzed lat i ucywilizuje tę okolicę.
Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych, a władze Miasta do dostosowania swojej koncepcji do potrzeb wszystkich mieszkańców.

Szczegóły konsultacji są dostępne tutaj: https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/dostepne-i-bezpieczne-rondo-jagiellonow-czas-na/

Rondo Jagiellonów - propozycja ZDMiKP

Rondo Jagiellonów w kształcie proponowanym przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej