Propozycje do rewitalizacji Placu Wolności

W związku z trwającymi pracami nad projektem Placu Wolności Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych wysłało pismo do prezydenta Bydgoszczy i zaproponowało uwzględnienie w projekcie lub w odrębnym opracowaniu swoich propozycji.

1. Zmiany w obrębie skrzyżowania ulic Piotra Skargi / Gimnazjalnej / Plac Wolności:
 • Zawężenie jezdni ul. Gimnazjalnej na odcinku od P. Skargi do Pl. Wolności, tak aby zachodni krawężnik jezdni przebiegał w osi krawężnika z pozostałej części ulicy Gimnazjalnej. Uzyskaną przestrzeń zagospodarować na ciąg pieszy, zieleń i małą architekturę. Warto mieć na uwadze, aby odzyskaną przestrzeń oddzielić od jezdni słupkami bądź pasem zieleni.
 • Wyniesienie powierzchni skrzyżowania (z uwzględnieniem ww. zawężenia jezdni). Na wlocie ulicy Pl. Wolności wyniesienie powinno wchodzić w głąb ulicy, tak aby zaprojektować na nim przejście dla pieszych. Warto także zastosować tzw. uszy Myszki Miki (rozwiązanie uwzględnione w Katalogu Dobrych Praktyk w Projektowaniu Przestrzeni Pieszej przyjętym do stosowania zarządzeniem Prezydenta Bydgoszczy). Specyficzna geometria skrzyżowania oraz granice obszaru opracowania uniemożliwiają  wykonanie podobnego zabiegu w przypadku wlotu ulic Piotra Skargi i Gimnazjalnej. Poniżej propozycja obszaru wyniesionego skrzyżowania.
 1. Zmiany w obrębie obecnego postoju taksówek.
  W obrębie tego miejsca zależy nam na uwzględnieniu istotnych ciągów komunikacyjnych i zaakcentowaniu miejsca, w którym się krzyżują zgodnie ze sztuką architektoniczną. Mogłoby ono znajdować się w osi fontanny potop czy drzwi wejściowych LO I.
 1. Zmiany w obrębie skrzyżowania ul. Gdańskiej i Pl. Wolności
 • Chcielibyśmy zaproponować, aby przejście dla pieszych przez ul Pl. Wolności, znajdowało się na przedłużeniu osi widokowej ul. Gdańskiej (bliżej jezdni ul. Gdańskiej).
 • Proponujemy także, aby było ono tzw. chodnikiem poprzecznym (rozwiązanie z Katalogu Dobrych Praktyk w Projektowaniu Przestrzenni Pieszej) lub jeśli nie jest to możliwe, aby było ono wyniesionym przejściem dla pieszych.
 • Zastosowanie tzw. ucha Myszki Miki (jw.)
 • Zawężenie jezdni w odległości 10 m od przejścia – w celu fizycznego uniemożliwienia parkowania. Uzyskany obszar można wykorzystać na zieleń i/lub małą architekturę.
 1. Zmiany w obrębie południowej strony ul. Placu Wolności
 • Proponujemy, aby chodnik po południowej stronie ul. Plac Wolności był szerszy o min. 0,5-1 m. Obecnie ma on w wielu miejscach mniej niż 1,5 m szerokości, co jest niewystarczające dla dużego natężenia ruchu pieszego w śródmieściu.
 • Odcinki między drzewami znajdującymi się w szpalerze przeznaczyć na zieleń niską – np. krzewy ozdobne.

Do wiadomości:
– dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej
– dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej
– menedżer Starego Miasta i Śródmieścia

Podoba Ci się nasza działalność?

Możesz nam pomóc na wiele sposobów:

 • opowiedz o nas swoim znajomym,
 • polub naszą stronę na Facebooku i zaproś także znajomych,
 • wesprzyj nasze działania swoją cegiełką,
 • dołącz do Stowarzyszenia i razem z nami zmieniaj Bydgoszcz.