Propozycje zmian na Wyspie Młyńskiej przy Młynach Rothera

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy przedstawia kilka propozycji zmian wokół Młynów Rothera dla ułatwienia poruszania się i przebywania pieszych i rowerzystów. Mamy nadzieję, że propozycje te zyskają przychylność władz miasta, szczególnie w kontekście deklaracji Prezydenta Bydgoszczy, aby Wyspa Młyńska była “strefą komfortu dla pieszych i rowerzystów”

  1. Zagospodarowanie placu przed wejściem do Młynów za pomocą małej architektury, co będzie przeciwdziałać zjawisku nielegalnego parkowania w tym miejscu. Tymczasowo do tego celu można wykorzystać ławki czy donice przeniesione z innych miejsc, będące w zasobach wydziałów i jednostek miejskich. Docelowo mogłoby tam powstać miejsce na wystawy plenerowe i informacyjne, które obecnie są prezentowane np. na Moście Staromiejskim lub przy spichrzach Muzeum Okręgowego.
  1. Poszerzenie chodników prowadzących na nowopowstałe tarasy z fontannami – obecny wymiar chodników nie odpowiada na znaczne zapotrzebowanie przechodzących, co skutkuje wydeptaniem sąsiadujących trawników. Proponujemy co najmniej dwukrotne zwiększenie szerokości obu chodników powstałych w okolicy dotychczasowego amfiteatru.
  1. Proponujemy również dobudowanie krótkiego chodnika przy wjeździe do garażu podziemnego w miejscu tworzącego się przedeptu w kierunku wejścia na tarasy.
  1. Ponadto uważamy za zasadne utworzenie nowych schodów na tarasy od strony centrum wyspy (w pobliżu miejsca dawnego amfiteatru), które ułatwią dostanie się na tarasy i zachęcą kolejnych użytkowników do ich odwiedzenia, jak również zwiedzania wnętrz Młynów. Obecne dojścia prowadzą wyłącznie z dwóch skrajnych punktów tarasów i nie zapewniają odpowiedniej komunikacji dla wszystkich chętnych. Dodatkowe schody mogą też służyć pomocą jako awaryjne zejście na otwarty teren zielony w przypadku konieczności opuszczenia terenu Młynów przez zwiedzających.
  1. Chcielibyśmy także zaproponować zmiany w dostępie na powierzchnie tarasów – w miejscach, które mogą być udostępnione odwiedzającym można ułatwić wejście poprzez postawienie drewnianego lub kamiennego stopnia i usunięcie barierek, w przeciwnym razie należałoby uzupełnić barierki, tak aby nikt nie przeciskał się przez istniejące przerwy, a miejsca nie przewidziane do wejścia były należycie zabezpieczone przed dostępem.
  1. Proponujemy także usunięcie płotu dochodzącego do nabrzeża rzeki przy pomoście. Obecnie z obu jego stron jest dojście, a zatem nie ogradza on żadnego terenu i tworzy niepotrzebne bariery przy przechodzeniu przez teren Wyspy.

Załączniki

Podoba Ci się nasza działalność?

Możesz nam pomóc na wiele sposobów:

  • opowiedz o nas swoim znajomym,
  • polub naszą stronę na Facebooku i zaproś także znajomych,
  • wesprzyj nasze działania swoją cegiełką,
  • dołącz do Stowarzyszenia i razem z nami zmieniaj Bydgoszcz.