23 cze Sadzimy łąkę przy Kossaka
W najbliższą sobotę 29 czerwca zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w zazielenieniu kawałka terenu położonego przy przystanku Solskiego/Kossaka
Zaczynamy pracę o godzinie 10:00. Będziemy starali się zmienić oblicze rozjechanemu przez nielegalnie parkujące samochody skrawkowi zieleńca: ustawimy gazony i zasadzimy w nich rośliny, zajmiemy się też terenem leżącym za wiatą: wygrabimy śmieci, przygotujemy grunt i wysiejemy nasiona.
Będzie to pierwsza społeczna łąka w Bydgoszczy. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu otrzymanego ze Stowarzyszenia Eko-Unia. Za pomoc w realizacji projektu dziękujemy również Pracowni Makerspace.
Dziękujemy również Karolowi Podymie, założycielowi Fundacji Łąka za bezpłatne przekazanie nasion.
Ciekawostki o łąkach kwietnych:
- Łąki kwietne są odporne na suszę, a dzięki zróżnicowanym i rozbudowanym korzeniom zapewniają bardzo dobrą retencję wód opadowych. Zastępowanie trawników dzikimi kwiatami to jeden ze sposobów walki ze zmianami klimatu.
- W Londynie i wielu innych dużych miastach stworzono kwietne korytarze dla pszczół, aby chronić te cenne owady przed spadkiem liczebności populacji.
- Skomplikowany kształt i fantastyczne kolory kwiatów są efektem około 130 mln lat koewolucji roślin i zwierząt.
- Kwiaty zapylane są nie tylko przez pszczoły , ale także przez: trzmiele, motyle, ćmy, chrząszcze, bzygi, a w wielu egzotycznych krajach przez nietoperze, jaszczurki, ptaki (np. kolibry czy papugi), a nawet ssaki (np. ostronóg nektarowy z Australii).
- Kwiaty roślin, które nastawione są na zapylanie przez pszczoły są często żółte lub fioletowe, ponieważ na te 2 kolory pszczoły są najbardziej wrażliwe. Często też mają one na płatkach ultrafioletowe prążki, pokazujące drogę do nektaru, które dla człowieka nie są widoczne gołym okiem, ale pszczoły widzą je doskonale.
- Kwiaty roślin zapylanych przez motyle są zwykle różowe lub czerwone, choć nie ma ich w Europie zbyt wiele. Kwiaty zapylane przez ćmy przybierają zwykle barwę białą, by ćmy mogły je dojrzeć w ciemności. Dodatkowo wydzielają silną woń.
- Kwiaty zapylane przez muchy często przypominają miski lub talerze (np. jaskry, wiązówka błotna, czarny bez), a niektóre mogą wydzielać zapach padliny, by zwabić muchy, ale zwykle na łąkach kwietnych takich się nie stosuje.
- Jednym z nielicznych miejsc w Europie, gdzie zostało jeszcze trochę nietkniętych łąk kwietnych, są Alpy. Niedostępność wielu położonych wyżej obszarów, do pewnego stopnia uchroniła je przez destrukcyjnym wpływem współczesnego rolnictwa.