Udana szybka interwencja

Do naszego Stowarzyszenia zgłaszają się czasem mieszkańcy z prośbą o wsparcie w przeróżnych „chodnikowych” sprawach. Ostatnio udało się nam jeden taki problem szybko rozwiązać dzięki współdziałaniu wszystkich zainteresowanych stron.

Na początku października otrzymaliśmy email od mieszkańca Bydgoszczy, pana Andrzeja z Kapuścisk, z informacją o samochodzie-reklamie zastawiającym chodnik przy ul. Nowotoruńskiej, z prośbą o pomoc:

Szanowny Rzeczniku,

Dojeżdżam do pracy rowerem. Jadąc ulicą Nowotoruńską napotykam  zawalidrogę, reklamę firmy handlującej samochodami. Sprzedawca umieścił samochód na całej długości obniżonego krawężnika,  ułatwiającego podjazd wózkom oraz rowerzystom, którzy mogą nim jeździć  podczas złych warunków  atmosferycznych. Obawiam się, że nawet w pogodne dni jazda na rowerze jezdnią na ulicy Nowotoruńskiej dla każdego rowerzysty jest stresem, dlatego korzystają z przeważnie wolnego od pieszych chodnika, na końcu którego jest niebezpieczna przeszkoda.

Szanowny Rzeczniku, może Pan wpłynie na sprzedawcę samochodów, by uwolnił chodnik od reklamy i udostępnił go osobom, dla których został wybudowany. W załączniku zdjęcia pojazdu blokującego łagodny podjazd.

Pozdrawiam
Andrzej

Niezwłocznie ustaliliśmy lokalizację i adresata naszej prośby, do którego zwróciliśmy się o przestawienie pojazdu blokującego chodnik:

Szanowni Państwo,

Reprezentuję Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, starające się zapewniać maksymalnie dogodne warunki dla bydgoskich przechodniów i w tym celu podejmujące współpracę m.in. z władzami miasta, służbami porządkowymi, lokalnymi przedsiębiorcami i przede wszystkim mieszkańcami Bydgoszczy.

Napisał do nas ostatnio mieszkaniec poruszający się ul. Nowotoruńską w Bydgoszczy, zgłaszający że na chodniku będącym częścią drogi publicznej (działka nr 0203.5), jest wystawiony pojazd reklamowy, blokujący obniżony fragment chodnika, mający umożliwiać podjazd dla wózków inwalidzkich, rodziców z wózkami dziecięcymi czy dla rowerów mogących się również tamtędy poruszać (w sytuacjach określonych w Kodeksie Ruchu Drogowego). W załączeniu przesyłam zdjęcia od mieszkańca ilustrujące opisany problem.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przeniesienie pojazdu reklamowego i udrożnienie przejścia przez chodnik będący fragmentem drogi publicznej, dla wygody i bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta. Szczerze liczymy na rozwiązanie problemu satysfakcjonujące obie strony.

Z poważaniem,
Paweł Górny

Przewodniczący Stowarzyszenia
Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy

Bardzo szybko otrzymaliśmy odpowiedź od dyrektora firmy:

Dziękuję serdecznie za zwrócenie uwagi.
Fakt ten umknął pracownikom ustawiającym auto.
Nie było naszym celem utrudnienie poruszania się jakimkolwiek użytkownikom chodnika.
Auto zostanie zabrane z opisanego miejsca.

Autoryzowany Dealer (…)

Dobrą nowinę przekazaliśmy mieszkańcowi z prośbą o informację o stanie sprawy „w terenie”, który odpisał:

Witam,

Informuję Pana, że dzięki Pańskiej interwencji chodnik został przywrócony osobom, dla których jest przeznaczony. Wczoraj przejeżdżałem koło salonu sprzedaży samochodów i stwierdzam, że nie ma śladu po zawalidrodze. Samochodu reklamy nie ma nawet w pobliżu jego poprzedniego umiejscowienia.

Dziękuję Panu za skuteczne działanie i życzę powodzenia i satysfakcji w dalszej pracy na rzecz Pieszych.

Pozdrawiam
Andrzej

Po czym oczywiście skierowaliśmy podziękowania do dyrektora salonu samochodowego:

Szanowny Panie Dyrektorze,
uprzejmie dziękujemy za zrozumienie problemu i szybką reakcję!

Z uszanowaniem,
Paweł Górny

Przewodniczący Stowarzyszenia
Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy