„Bezpieczeństwo pieszych – jak projektować i zmieniać nasze miasta” [relacja I]

W dniu 15 maja 2018 r. w Sali Sesyjnej Ratusza odbyła się IV debata z cyklu “Wszyscy Jesteśmy Pieszymi” z udziałem ekspertów z różnych miast. Eksperci z całej Polski opowiedzieli o najnowszych rozwiązaniach i dobrych praktykach pozwalających zmniejszyć liczbę rannych i ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w miastach.

Widzimy, że już coraz więcej państw i miast stosuje działania zmniejszających liczbę rannych i ofiar wypadków. Decydują się też na takie budowanie infrastruktury, żeby to bezpieczeństwo uczestników ruchu, w tym także pieszych, było na pierwszym miejscu. Niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie błędów ludzkich, ale system transportu powinien być tak zaprojektowany, aby ich konsekwencją nie były ciężkie obrażenia lub śmierć człowieka.

Na wstępie naszej konferencji krótki opis statystyk dotyczących bezpieczeństwa w Bydgoszczy zaprezentował pan Aleksander Szurpita. Natomiast działania na rzecz pieszych podejmowane w ramach ogólnopolskiej Federacji Piesza Polska przedstawił pan Robert Buciak ze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze z Warszawy.
Pani Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie przybliżyła ideę Vision Zero – która jest pakietem działań przyjmowanym przez miasta na całym świecie, co ma doprowadzić do takiego roku, w którym nikt nie zginie na drogach. W Polsce, w 2017 r. cel ten udało się osiągnąć w Jaworznie, dzięki przemyślanym rozwiązaniom infrastrukturalnym, które przedstawił pan Tomasz Tosza, zastępca dyrektora tamtejszego Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Podczas debaty można było również złożyć swój podpis pod petycją mieszkańców do Rady Miasta Bydgoszczy o przyjęcie polityki Vision Zero w Bydgoszczy.O współczesnym podejściu do organizacji ruchu pieszego opowiedział z kolei prof. Andrzej Zalewski, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Następnie pani Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy, pokazała przykłady i plany rewitalizacji przestrzeni publicznych w naszym mieście. Na koniec pan Rafał Górski z Instytutu Spraw Obywatelskich w Łodzi przedstawił założenia raportu “Odzyskajmy centra miast”, którego egzemplarz można było otrzymać podczas konferencji.
Po konferencji uczestnicy udali się na spacer badawczy po bydgoskim Śródmieściu. Przyjrzeliśmy się problemom pieszych na ul. Grodzkiej, Gdańskiej czy Reja. Zaś jako przykład dobrych, przyjaznych i kameralnych rozwiązań, bazujących na idei miasta-ogrodu, pokazaliśmy dzielnicę Sielanka. Nasza wędrówka odbywała się w ramach ogólnoświatowych Jane’s Walks – spacerów organizowanych przez pasjonatów swoich miast z okazji rocznicy urodzin Jane Jacobs, amerykańskiej badaczki miast.

Wkrótce zamieścimy więcej szczegółów o konferencji, jak również prezentacje wszystkich prelegentów.

Program konferencji: Debata „Bezpieczeństwo pieszych – jak projektować i zmieniać nasze miasta”

„Bezpieczeństwo pieszych – jak projektować i zmieniać nasze miasta” [relacja II]

Wszystkie nagrania z konferencji: Debata „Bezpieczeństwo pieszych – jak projektować i zmieniać nasze miasta”

Informacje medialne o konferencji:

zapowiedzi:
Gazeta Wyborcza Bydgoszcz “Opowiedzą, jak projektować miasta, żeby piesi byli bezpieczni”
Express Bydgoski “W Bydgoszczy eksperci z całego kraju dyskutować będą o bezpieczeństwie pieszych”
Metropolia Bydgoska “W ratuszu odbędzie się konferencja na temat bezpieczeństwa pieszych. Goście z całej Polski”
Bydgoszcz Inaczej “Jak zmieniać miasta, aby piesi byli bezpieczni?”
Smart City Blog “Bydgoszcz. Jak projektować i zmieniać miasta, aby były bezpieczne dla pieszych?”
BRD24.PL “W Bydgoszczy eksperci opowiedzą, jak tworzyć miasta bezpieczniejsze dla pieszych”

relacje:
Gazeta Wyborcza Bydgoszcz “Zwężyć ulice, likwidować miejsca parkingowe – będzie mniej ofiar wypadków”
Express Bydgoski “W Bydgoszczy eksperci, społecznicy i urzędnicy dyskutowali o bezpieczeństwie pieszych”
Metropolia Bydgoska “Transport publiczny musi być seksowny. Relacja z konferencji Społecznego Rzecznika Pieszych”
Bydgoszcz Inaczej “Wizja Zero, czyli bez ofiar śmiertelnych na drogach…”
Portal Kujawski “Czy w Bydgoszczy jest możliwe całkowite wyeliminowanie śmiertelności wypadków?”
Radio Pomorza i Kujaw “Debata o pieszych w Bydgoszczy”
TVP Bydgoszcz Zbliżenia 12:30; Zbliżenia 14:30; Zbliżenia 18:30