Europejski Dzień Bez Samochodu na ul. Focha

Zapraszamy na bydgoskie obchody Europejskiego Dnia Bez Samochodu – w tym na ulicę Focha przy Operze Nova w piątek 22 września 2017 r. od godziny 12:00!

Urząd Miasta Bydgoszczy zaprasza na wiele ciekawych imprez na Wyspie Młyńskiej oraz na Zielony Przystanek na Pl. Teatralnym. Szczegółowy program jest na stronie www.bydgoszcz.pl.

W ramach wydarzeń przygotowanych przez Urząd Miasta odbędzie się zaproponowany przez nasze stowarzyszenie happening na ulicy Focha w postaci wytyczenia tymczasowego przejścia dla pieszych, w pobliżu skrzyżowania z ul. Warmińskiego. Zatem na Europejski Dzień Bez Samochodu po ulicy Focha poruszamy się głównie tramwajem, i oczywiście pieszo;)

Zapraszamy na ul. Focha przy Operze Nova w piątek 22 września 2017 r. od godziny 12:00!

Dlaczego proponujemy przejście na ul. Focha? Jest to odpowiedź na potencjalny znaczny ruch pieszych na trasie wiodącej z ul. Dworcowej, pod Operą Nova, poprzez kładkę, na pięknie zrewitalizowaną Wyspę Młyńską. Przejście może również umożliwiać dojście od strony ul. Warmińskiego i Dworcowej do bulwarów nad Brdą oraz do samego budynku Opery, jak również na przystanek tramwajowy na Pl. Teatralnym. Zaś w przeciwnym kierunku będzie prowadzić do uczęszczanych miejsc w obszarze ul. Warmińskiego i Dworcowej (siedziby „energetyki”, szkoły muzycznej oraz sklepów i usług na ul. Dworcowej), pomagając przeciwdziałać wyludnianiu się Śródmieścia i likwidacji handlu w tamtejszej okolicy.

Zresztą mieszkańcy sami „głosują nogami” – oto rezultat wizji lokalnej na skrzyżowaniu Focha i Warmińskiego w jeden z wrześniowych dni weekendowych: przez zaledwie 30 min. obserwacji ulicę Focha przekroczyło aż 9 osób!


W przyszłości wprowadzenie przejścia wyposażonego w sygnalizację świetlną może stanowić także poprawę bezpieczeństwa dla ruchu pojazdów osobowych i zlikwiduje potencjalny punkt kolizji na skrzyżowaniu Focha/Warmińskiego, umożliwiając bezpieczny wyjazd z ul. Warmińskiego w kierunku węzła Garbary, gdzie w tej chwili na narożniku jest znacznie ograniczona wzajemna widoczność pojazdów.

Nasza fotorelacja z wydarzenia: Europejski Dzień Bez Samochodu na ul. Focha – relacja

Wskazane czynniki mogą wpłynąć na wzrost znaczenia ruchu pieszego w tym fragmencie Śródmieścia, co będzie stanowić bodziec zarówno dla władz miasta, jak i dla prywatnych inwestorów do zrewitalizowania okolicznych budynków, których obecny stan jest zdecydowanie niekorzystny dla estetyki tej części miasta. Plany takie są zgodne z koncepcjami miasta uspokojenia ruchu na ulicy Focha i uczynienia z niej miejsca przyjaznego pieszym, łączącego obszary spacerowe i handlowe ul. Gdańskiej i Dworcowej z okolicami Starego Rynku i Wyspy Młyńskiej.


Zdaniem Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, wprowadzanie rozwiązań promujących komunikację publiczną i ruch pieszy, a ograniczających ilość pojazdów indywidualnych, znacznie przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców, w tym przede wszystkim ich bezpieczeństwa. Jest to zgodne ze najnowszymi światowymi trendami projektowania architektury przyjaznej dla niechronionych uczestników ruchu, zwiększającej jakość przestrzeni publicznej oraz realizującej postulat zrównoważonego transportu. Jest to podejście zyskujące coraz szerszą akceptację i zrozumienie m.in. w polskich aglomeracjach, przyczyniając się do poprawy jakości życia ich mieszkańców.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]