Głos mieszkańców w sprawie tramwaju do Fordonu

W środę 17 lutego w fordońskim kinie Jeremi znajdującym się w budynku XV LO odbyła się debata, której tematem był nowa nowa sieć komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Spotkanie z mieszkańcami zorganizowały rady osiedli Nowy Fordon, Stary Fordon oraz Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy. W debacie wzięło udział prawie 100 osób. Mieszkańcy mieli bardzo dużo pytań do przedstawicieli Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz prezesa spółki Tramwaj Fordon. Pojawiły się także pretensje i głosy rozczarowania nową siecią komunikacji miejskiej.

Jednymi z najczęściej przytaczanych problemów było pogorszenie oferty komunikacyjnej dla osiedla Nad Wisłą i ulicy Bora-Komorowskiego. Zbyt rzadko kursujące linie autobusowe nr 65 i 81 w połączeniu z niemałą odległością od najbliższego przystanku tramwajowego powodują, że mieszkańcy coraz częściej muszą pokonywać znaczne odległości pieszo, lub wybierać podróż samochodem. Zdaniem wielu rodziców, problem znacznej odległości od przystanku tramwajowego dotyka w szczególności dzieci chodzące do fordońskich szkół.

Rozgoryczenia nie kryli także mieszkańcy ulicy Igrzyskowej, którzy mają do dyspozycji wyłącznie linie tramwajowe i część celów podróży wewnątrz Fordonu muszą pokonywać z przesiadką, lub pieszo.

Kolejnym ważnym problemem był utrudniony zdaniem mieszkańców dojazd do Centrum Onkologii oraz innych bydgoskich szpitali oraz miejsc pracy zlokalizowanych w Fordonie.

Mieszkańcy ul. Bora-Komorowskiego i okolicznych zwrócili uwagę na znaczną odległość między przystankami Niepodległości, Gieryna i przystankiem końcowym. W połączeniu z niezbyt dobrą infrastrukturą pieszą, codzienne piesze podróże na tramwaj nie są dla mieszkańców przyjemnością. Problem z dojściami na przystanek pojawia się także m.in. na przystanku Niepodległości.

Cała debata była protokołowana, a przedstawiciele ZDMiKP ustosunkowali się do najczęściej powtarzanych zarzutów. Mieszkańcy otrzymali zapewnienie od Pana Rafała Grzegorzewskiego – zastępcy dyrektora ds. transportu – że najważniejsze wnioski zostaną rozpatrzone i zostanie przygotowana propozycja zmian rozkładów lub tras linii autobusowych. Realny termin przygotowania takich propozycji oraz kolejnego spotkania z mieszkańcami to 3 miesiące.

Mimo wielu emocjonalnych wypowiedzi, które niewiele wnosiły do dyskusji, spotkanie dało mieszkańcom możliwość bezpośredniego przedstawienia swoich problemów w poruszaniu się po Bydgoszczy i szansę na rozwiązanie przynajmniej tych najważniejszych.Czy nowa sieć komunikacji miejskiej, a w szczególności nowa linia tramwajowa do Fordonu sprostała Waszym potrzebom? Czekamy na Wasze komentarze na forum dyskusyjnym.

 

O debacie napisały także:

Metropolia Bydgoska
http://metropoliabydgoska.pl/drogowcy-pod-ostrzalem-fordoniakow-goraca-debata-w-kinie-jeremi/ [icon name=”icon-link-ext”]

Gazeta Pomorska
http://www.pomorska.pl/wiadomosci/bydgoszcz/art/9410893,lawina-negatywnych-uwag-pod-adresem-bydgoskiej-komunikacji,id,t.html [icon name=”icon-link-ext”]

Gazeta Wyborcza
http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/1,87204,19642494,tramwaj-do-fordonu-budzi-emocje-mieszkancy-kontra-drogowcy.html#BoxLokBydLink [icon name=”icon-link-ext”]

TVP Bydgoszcz
http://bydgoszcz.tvp.pl/24078223/goraca-dyskusja-o-komunikacji-w-fordonie [icon name=”icon-link-ext]