Jak wygląda informacja pasażerska w Berlinie?

W kolejnej części fotorelacji z Berlina pokażemy kilka ciekawych rozwiązań w zakresie informacji pasażerskiej. W poprzednich częściach pokazaliśmy pozytywne rozwiązania w zakresie uspakajania ruchu drogowego oraz organizacji przystanków komunikacji miejskiej.Zacznijmy od przykładowej tabliczki z przebiegiem trasy.

Poza klasycznym przebiegiem linii podano także informacje o możliwych przesiadkach na inne środki transportu. Taka prosta informacja pozwala pasażerom lepiej planować przesiadki.

Warto zwrócić uwagę na tabliczki przystankowe. Przede wszystkim kartki z rozkładami jazdy są formatu A4, dzięki czemu rozkład jest dużo czytelniejszy niż rozkłady w Polsce, m.in. w Bydgoszczy. Na górze zamieszczono wyraźną informację w postaci ikony, że wszystkie kursy są niskopodłogowe. To bezcenna informacja dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Poniżej widzimy pełny przebieg linii, wraz z czasem przejazdu między przystankami i kolejną informacją, która ułatwia przesiadki – numerami wszystkich linii, które zatrzymują się na danym przystanku.

Przydatnych informacji jest oczywiście więcej, np. terminy obowiązywania niestandardowych rozkładów.

Przyjrzyjmy się jeszcze samemu słupkowi przystankowemu.

Na słupku zamieszczono nazwę przystanku – to rozwiązanie pojawia się także w naszym mieście i jest szczególnie użyteczne na przystankach, na których nie ma wiaty z tablicą z nazwą przystanku.

Ponadto, zamiast klasycznego podania numerów linii zatrzymujących się na przystanku, podano także kierunek, w którym odjeżdżają. W szczególny sposób potraktowano linie nocne. Ponadto, ze względu na szczególny charakter linii nocnych, poza rozkładem jazdy zamieszczono także mapkę z przebiegiem linii. Pozwala to pasażerom lepiej ocenić, z którego przystanku najszybciej dotrą w nocy np. do domu.