Bezpieczniej na drodze do SP 61

We wrześniu spotkaliśmy się z Dyrekcją oraz Radą Rodziców SP 61 na Górzyskowie. Rozmawialiśmy o najbardziej nurtujących problemach dzieci chodzących pieszo do szkoły. Skrzyżowanie ulicy Orlej oraz Pięknej stanowi jedną z głównych dróg dzieci z pobliskiego osiedla po drugiej stronie ulicy Pięknej.
Pomimo stosunkowo małego ruchu, zaparkowane samochody często tarasowały chodnik do tego stopnia, że zmuszały dzieci do schodzenia z chodnika na jezdnię. Dodatkowo sprawę utrudniał fakt że w tym miejscu brakowało przejścia dla pieszych.
Na spotkaniu obejrzeliśmy nagranie ze wspomnianego miejsca. Korzystając z sportowej kamery mieliśmy okazję wczuć się w to co widzi dziecko o wzroście 130 cm, chodzące do pierwszych klas szkoły podstawowej (siatka centylowa [icon name=”icon-link-ext”]). Warto cały czas pamiętać że miejsca łatwe do pokonania przez dorosłych dla dzieci mogą być poważnymi przeszkodami. Nawet zwykłe auto osobowe jest wystarczająco duże aby całkowicie zasłonić widoczność. Zarówno dziecko może nie zauważyć nadjeżdżającego pojazdu jak i kierowca ma trudności z dostrzeżeniem dziecka.


Podczas dyskusji nad możliwymi rozwiązaniami problemu, rodzice zaproponowali słupki blokujące dzikie parkowanie. Dodatkowo zaproponowaliśmy również bezpieczne przejście dla pieszych przez ulicę Orlą w pobliżu skrzyżowania z ulicą Piękną.

 

Rodzice wystosowali pismo do ZDMiKP z wnioskiem o wyznaczenie przejścia dla pieszych oraz ustawienia słupków w jego okolicach. Stowarzyszenie poparło osobnym pismem postulaty rodziców. Z przyjemnością możemy poinformować, że Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej bardzo szybko odpowiedział na nasz wspólny apel i przejście dla pieszych już zostało wyznaczone!Ze szkoły otrzymaliśmy informację, że dzięki temu przejściu codzienne podróże do i ze szkoły stały się bezpieczniejsze – potwierdzają to uczniowie, rodzice, a także osoba przeprowadzająca dzieci przez ulicę Piękną.