Powstanie nowe przejście dla pieszych w śródmieściu

Mieszkańcy zaobserwowali, my pomogliśmy – w efekcie powstanie nowe przejście dla pieszych na ulicy Królowej Jadwigi!

29 września Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy zaproponowało Zarządowi Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy utworzenie nowego przejścia dla pieszych na ulicy Królowej Jadwigi. Problem po raz pierwszy zasygnalizowali nam mieszkańcy problem podczas Nocy Muzeów. Na ulicy Królowej Jadwigi w pobliżu Muzeum Fotografii WSG znajdował się przystanek linii zabytkowej. Niestety w okolicy przystanku nie ma przejścia dla pieszych. By przejść na drugą stronę ulicy pasażerowie musieli nadrabiać kilkaset metrów do przejścia na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi / Garbary lub ewentualnie wybrać przejście bulwarami pod mostem Królowej Jadwigi. Oznaczało to wydłużenie podróży o ok. 350 metrów i długie oczekiwanie na zielone światło lub konieczność szukania zejścia schodami na bulwary. Wiedząc, że pieszy poszukuje zawsze najwygodniejszej i najkrótszej drogi do celu, nic dziwnego, że pasażerowie i inni mieszkańcy najczęściej wybierali najprostszą drogę – na wprost przez ulicę, niestety w nieoznakowanym miejscu, co stwarzało zagrożenie dla ich bezpieczeństwa.

Oczywiście przejście będzie przydatne nie tylko podczas takich wydarzeń – ułatwi życie wielu mieszkańcom śródmieścia. Do tej pory bowiem ulica Królowej Jadwigi – niczym śródmiejska autostrada – skutecznie dzieliła i utrudniała poruszanie się pieszo zamiast ułatwiać.

O szczegółach propozycji można przeczytać w poprzednim wpisie, a pozytywną odpowiedź ZDMiKP zamieściliśmy na stronie Stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że ten przykład będzie dla mieszkańców inspiracją do działania!