Wyniesione przejście dla pieszych

Wyniesiona powierzchnia przejścia dla pieszych w bardzo prosty sposób wpływa na poprawę bezpieczeństwa na ulicy.

Stosowanie przejść dla pieszych o wyniesionej nawierzchni daje podobne efekty co skrzyżowanie o wyniesionej nawierzchni, jednak ze względu na łatwość i stosunkowo niskie koszty wykonania zasługuje na osobną wzmiankę.

Niewielkim kosztem równocześnie można nie tylko uspokoić ruch samochodowy i zmniejszyć ryzyko wypadków w najbardziej krytycznych miejscach dzięki ostrożniejszej jeździe kierowców, lecz również uczynić podróże pieszych i rowerzystów szybszymi, wygodniejszymi i bezpieczniejszymi. Póki co nie ma zbyt wiele takich rozwiązań w Bydgoszczy, ale dzięki sygnałowi od mieszkańca znaleźliśmy jedno na ulicy Kcyńskiej, w pobliżu Orlika.

W naszej ocenie w przyszłości warto rozważyć wyznaczanie wyniesionych przejść dla pieszych w innym kolorze niż jezdnia.

Dobry efekt wyniesionego przejścia dla pieszych jest znacznie osłabiony przez samochody parkujące w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia. Warto rozważyć fizyczne szykany, które uniemożliwią parkowanie kierowców w tym miejscu.

A na koniec zdjęcia zrobione z perspektywy dziecka. Co widzi dziecko, chcąc przejść przez teoretycznie bezpieczne, wyniesione przejście dla pieszych jeśli samochody stoją w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia?