Przebudowa ulicy w ramach budżetu obywatelskiego

Wkrótce rozpisany zostanie przetarg na budowę ul. Konwaliowej na Miedzyniu. Inwestycja będzie realizowana przez mieszkańców i miasto w ramach programu „25/75”, który jest częścią budżetu obywatelskiego.

Stowarzyszenie, które powołali mieszkańcy zabezpieczy 25% kosztów budowy ulicy, a resztę niezbędnych środków (75%) zabezpieczy miasto. W ramach tej inwestycji zakłada się budowę pieszo-jezdni z kostki betonowej wraz ze zjazdami na posesje na odcinku około 150 metrów. W ulice wbudowane zostaną też elementy zapewniające prawidłowe odwodnienie. Wybrukowana powierzchnia zajmie około 1269 metrów kwadratowych. Wcześniej dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy przebudowali sąsiednie ulice Borowikową i Koźlakową.

Program 25/75, który jest częścią budżetu obywatelskiego,  pozytywnie wpływa na rozwój miasta z kilku powodów. Po pierwsze kreuje on aktywność bydgoszczan. Realizowane są inwestycje, gdzie mieszkańcy potrafią się zorganizować i wyjątkowo zależy im na inwestycjach na miejskim terenie. Po drugie pozwala to realizować inwestycje potrzebne bydgoszczanom po znacznie niższych kosztach niż wynikałoby to z kosztorysów. Firmy stające do przetargów nie wiedzą jaką kwotą dysponują stowarzyszenia, w związku z tym ich oferty są często poniżej kosztorysów.

Wśród inicjatyw mogą pojawiać się takie zadania jak przebudowa ulic osiedlowych, chodników, budowa i wyposażanie placów zabaw, odnowa zieleni na skwerach, ustawianie elementów małej architektury. Przedsięwzięcia muszą być realizowane na gruncie miejskim.

 

Zdjęcie ilustrujące wpis pochodzi z repozytorium sxc.hu.